راهنمایی نگهداری

آموزش نحوه تمیز کردن و نگهداری صندلی اداری

آموزش نحوه تمیز کردن و نگهداری صندلی اداری

به عنوان یک کارمند اداری (تمیز کردن و نگهداری صندلی اداری)، شاید بدانید که استفاده از یک صندلی اداری راحت و ارگونومیک بسیار مهم است. این امکان را به شما می‌دهد که برای مدت طولانی پشت میز کار کنید بدون اینکه به ستون فقرات خود آسیب برسانید. آمارها نشان می‌دهند که تا 38 درصد از کارمندان اداری در هر سال با کمردرد مواجه می‌شوند. با این حال، استفاده از یک صندلی اداری با کیفیت بالا می‌تواند فشار وارد بر ستون فقرات را به حداقل برساند و در نتیجه از خود در برابر کمردرد محافظت کند. اما اگر قصد دارید در یک صندلی اداری با کیفیت بالا سرمایه‌گذاری کنید، باید آن را تمیز و نگهداری کنید.

گرو غبار و زباله های روی صندلی را از بین ببرید

گرو غبار و زباله های روی صندلی را از بین ببرید

هر هفته یک بار، بهتر است صندلی اداری خود را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید. با فرض اینکه صندلی دارای سطح صافی است، جاروبرقی باید بتواند بیشترین ذرات را بدون آسیب رساندن به صندلی شما مکش کند. در این کار، تنها نیاز است که جاروبرقی را در حالت “کم مکش” قرار دهید و سپس آن را روی صندلی، تکیه‌گاه و دسته بازو حرکت دهید.

بدون توجه به نوع صندلی اداری که دارید، استفاده منظم از جاروبرقی به افزایش عمر مفید آن کمک می‌کند.

به دنبال برچسب اثاثه یا لوازم داخلی بگردید

اگر تاکنون این کار را انجام نداده‌اید، به دنبال برچسب اثاثه یا لوازم داخلی روی صندلی اداری خود باشید. اغلب صندلی‌های اداری دارای برچسب اثاثه یا لوازم داخلی هستند، با این حال استثنائاتی نیز وجود دارد. این برچسب، که به عنوان برچسب مراقبت نیز شناخته می‌شود، دستورالعمل‌هایی از سازنده درباره نحوه تمیز کردن صندلی اداری را در بر دارد. صندلی‌های اداری مختلف از پارچه‌های متفاوتی ساخته شده‌اند، بنابراین باید برچسب اثاثه یا لوازم داخلی را بررسی کنید تا بهترین و موثرترین روش تمیز کردن آن‌ها را تعیین کنید.

معمولاً می‌توانید برچسب تودوزی را در زیر صندلی یک صندلی اداری پیدا کنید. هنگامی که آن را پیدا کردید، بررسی کنید که آیا حاوی کد تمیز کردن است یا خیر. کدهای نظافت شامل یک یا دو حرف هستند که بهترین روش تمیز کردن پارچه صندلی اداری را نشان می‌دهند.

کدهای تمیز کردن برچسب‌های اثاثه یا لوازم داخلی روی صندلی‌های اداری می‌توانند به شرح زیر باشند:

– کد W: این کد نشان می‌دهد که صندلی اداری باید با استفاده از آب یا محصولات مبتنی بر آب تمیز شود. این روش مناسب برای صندلی‌هایی است که از پارچه‌های مقاوم در برابر آب ساخته شده‌اند.

– کد S: اگر برچسب اثاثه یا لوازم داخلی دارای این کد باشد، باید صندلی اداری خود را با استفاده از یک حلال بدون آب تمیز کنید. این روش مناسب برای صندلی‌هایی است که از پارچه‌های ارگانیک مانند پنبه، پشم یا ابریشم مصنوعی ساخته شده‌اند و در معرض آب آسیب می‌بینند.

– کد W/S: این کد نشان می‌دهد که صندلی اداری را می‌توان با استفاده از یک محصول مبتنی بر آب یا یک حلال تمیز کرد. این روش مناسب برای صندلی‌هایی است که از پارچه‌های متنوع ساخته شده‌اند.

– کد X: این کد نشان می‌دهد که صندلی اداری باید فقط با استفاده از جاروبرقی یا مسواک زدن تمیز شود. استفاده از محصولات تمیزکننده مبتنی بر آب یا حلال ممکن است به صندلی اداری آسیب برساند اگر دارای این کد باشد.

در صورتی که صندلی اداری شما برچسب اثاثه یا لوازم داخلی ندارد، می‌توانید دفترچه راهنمای مالک را برای دستورالعمل‌های تمیز کردن و نگهداری صندلی اداری خود مطالعه کنید. این دفترچه شامل راهنمایی‌های مفصلی درباره تمیز کردن و نگهداری صندلی اداری است.

آموزش نحوه تمیز کردن و نگهداری صندلی اداری

با استفاده از صابون و آب‌گرم لکه ها را از بین ببرید

اگر روی برچسب اثاثه یا لوازم داخلی – یا در دفترچه راهنمای مالک – اشاره شده باشد، می‌توانید صندلی اداری خود را با استفاده از صابون و آب گرم تمیز کنید. اگر لکه یا لک سطحی روی صندلی اداری خود پیدا کردید، محل لکه دار را با یک دستمال مرطوب همراه با مقدار کمی صابون مایع پاک کنید تا تمیز شود.

برای تمیز کردن صندلی اداری خود نیازی به استفاده از صابون خاصی ندارید. فقط از یک صابون ظرفشویی با فرمول ملایم استفاده کنید. پس از قرار دادن یک دستمال تمیز زیر آب جاری، چند قطره صابون ظرفشویی را روی آن بریزید. در مرحله بعد، محل یا نواحی لکه دار صندلی اداری خود را پاک کنید. پاک کردن لکه بسیار مهم است زیرا ترکیبات ایجاد کننده لکه را از پارچه بیرون می‌کشد. اگر لکه را بشویید، ناخواسته ترکیبات لکه‌زا را عمیق‌تر به پارچه وارد می‌کنید. بنابراین، به یاد داشته باشید که هنگام تمیز کردن صندلی اداری، آن را پاک کنید.

 

محصولات از بین برنده لکه را در یک منطقه محتاط آزمایش کنید

در حین استفاده از صابون و آب گرم برای تمیز کردن لکه‌های سطحی روی صندلی اداری، برای لکه‌های سرسخت نیاز به یک محلول پاک کننده قوی‌تر است. در بازار انواع مختلفی از محصولات پاک کننده لکه وجود دارد که بسیاری از آنها شامل مواد شیمیایی قوی هستند. اما اگر قصد استفاده از یکی از این محصولات را دارید، باید آن را در یک قسمت کوچک و پنهانی از صندلی اداری خود تست کنید.

محصول پاک کننده لکه را فقط روی کل صندلی اداری خود استفاده نکنید. به جای آن، آن را در یک نقطه محدود و غیر قابل رؤیت تست کنید. این کار به شما امکان می‌دهد تا ببینید که محصول چگونه بر روی صندلی اداری شما تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، می‌توانید یک محصول لکه‌بر را زیر صندلی اداری خود تست کنید. امیدواریم که این اتفاق نیفتد، اما اگر محصول باعث بروز یک لکه دائمی شود، قابل مشاهده نخواهد بود.

اگر قصد دارید از یک محصول لکه‌بر که از فروشگاه خریداری شده است استفاده کنید یا از یک محصول لکه‌برنده طبیعی مانند سرکه، باید آن را در یک نقطه محدود و پنهانی تست کنید. تا زمانی که محصول به پارچه آسیب نرساند یا تغییر دائمی در پارچه ایجاد نکند، می‌توانید از آن در نقاط دیگری از صندلی اداری خود استفاده کنید.

نرم کننده را روی صندلی های بکشید که از جنس چرم هستند

اگر صندلی اداری شما از چرم تهیه شده است، باید به طور دوره‌ای آن را نرم کنید تا از خشک شدن جلوگیری کنید. چرم انواع مختلفی دارد، از جمله چرم دانه کامل، چرم دانه اصلاح شده و چرم دوشاخه. چرم دانه کامل کیفیت بالاتری دارد، در حالی که چرم دانه اصلاح شده کیفیت برتر دومی را دارد. با این حال، همه انواع چرم طبیعی دارای سطح متخلخلی هستند که قادر به جذب و نگهداری رطوبت هستند.

اگر چرم طبیعی را زیر میکروسکوپ بررسی کنید، سوراخ‌های بی‌شماری روی سطح آن خواهید دید. این سوراخ‌ها که به عنوان منافذ نیز شناخته می‌شوند، وظیفه مرطوب نگه داشتن چرم را بر عهده دارند. با نشستن و تماس با رطوبت روی سطح صندلی اداری چرمی، رطوبت در منافذ آن جذب می‌شود و در نتیجه از خشک شدن چرم جلوگیری می‌کند. اما با گذشت زمان، رطوبت از منافذ تبخیر می‌شود. اگر به آن توجه نشود، چرم ممکن است پوست کنده شود یا حتی باز شود.

صندلی کنفرانس، وسیله‌ای ضروری برای ادارات

برای محافظت از چرم صندلی اداری خود، می‌توانید از نرم‌کننده‌های چرم استفاده کنید. این نرم‌کننده‌ها برای آبرسانی به چرم طراحی شده‌اند و حاوی آب و مواد دیگری هستند که پوست را هیدراته می‌کنند و از آسیب‌های ناشی از خشکی جلوگیری می‌کنند. با استفاده از نرم‌کننده روی صندلی اداری چرمی خود، آن را هیدراته کنید تا خشک نشود.

میز پایه فلزی چیست و انواع آن کدامند؟

در نگهداری از صندلی اداری چرمی خود، باید این نکات را در نظر بگیرید:

1. از ریختن هر گونه نوشیدنی یا مایعات دیگر روی صندلی اداری چرمی خود خودداری کنید.

2. حفظ رطوبت نسبی در دفتر خود بسیار مهم است. سعی کنید رطوبت نسبی را در محدوده 40 تا 55 درصد نگه دارید. در صورتی که رطوبت کمتر از 40 درصد باشد، صندلی اداری چرمی شما ممکن است خشک شود. از طرف دیگر، اگر رطوبت بالاتر از 55 درصد باشد، ممکن است چرم با مقدار زیادی رطوبت اشباع شود.

3. به صندلی اداری چرمی خود حالت ندهید یا آن را بیش از حد تنید. این کار می‌تواند باعث تهویه بیش از حد چرم شود و با رطوبت بیش از حد آن اشباع شود.

4. در نظر بگیرید از یک محصول محافظ چرم استفاده کنید. این محافظ‌ها به طور جداگانه از نرم‌کننده‌ها طراحی شده‌اند و یک لایه محافظ روی سطح چرم ایجاد می‌کنند.

5. همچنین، صندلی اداری چرمی خود را مستقیماً در مقابل بخاری یا دریچه هوا قرار ندهید. این موارد می‌توانند باعث خشک شدن چرم یا ایجاد تغییرات در آن شوند.

با رعایت این نکات، می‌توانید صندلی اداری چرمی خود را به خوبی نگهداری کنید و عمر مفید آن را افزایش دهید.

آموزش نحوه تمیز کردن و نگهداری صندلی اداری

چرخ های صندلی را مرتب تمیز و روغن کاری کنید

اگر صندلی اداری شما دارای چرخ است، بهتر است آن‌ها را تمیز کرده و روغن کاری کنید تا صندلی به آرامی بچرخد. کاستورها واحدهایی هستند که چرخ‌های صندلی اداری در آنها نصب می‌شوند. خود چرخ‌ها از مواد مختلفی ساخته شده‌اند که برخی از آنها شامل پلاستیک، لاستیک، فولاد، آلومینیوم، چدن و پلی‌اورتان می‌شوند. در مقایسه، تقریباً همیشه از نوعی فلز ساخته شده‌اند.

صندلی‌های اداری جدید معمولاً به آرامی و بدون مقاومت یا مقاومت کمی می‌چرخند. اما اگر یک سال یا بیشتر از یک صندلی اداری استفاده می‌کنید، ممکن است به دلیل تجمع زباله‌ها در داخل چرخ‌ها، آن را روی زمین بغلتانید.

برای تمیز کردن چرخ‌ها، صندلی اداری خود را برعکس کنید و هرگونه پرز، مو یا زباله را از داخل واحدهای محفظه چرخ بیرون بیاورید. همچنین می‌توانید از جاروبرقی برای مکش زباله‌های اضافی از کاستورها استفاده کنید، یا می‌توانید از هوای پرفشار برای بیرون ریختن زباله‌ها از کاستورها استفاده کنید.

پس از تمیز کردن کامل چرخ‌های صندلی اداری، از روان‌کننده‌ای مانند WD-40 استفاده کنید. فقط مقدار کمی روان کننده را به هر واحد اسپری کنید، در این مرحله صندلی اداری شما باید نرمتر بچرخد. سعی کنید حداقل هر شش ماه یکبار چرخ‌های صندلی اداری خود را تمیز و روغن کاری کنید.

راهنمایی خرید بهترین صندلی برای برنامه نویس ها + قیمت و معرفی محصول

بست‌های صندلی را محکم کنید

لطفاً بست‌های صندلی اداری خود را نیز بررسی و سفت کنید. اگر آنها را به طور منظم سفت نکنید، ممکن است شل شوند. و اگر یک بست شل باشد، صندلی اداری شما ثابت نخواهد بود.

برای شناسایی محل همه بست‌ها به دفترچه راهنما مراجعه کنید. برخی از صندلی‌های اداری فقط چند بست دارند، در حالی که برخی دیگر ده‌ها بست دارند. پس از شناسایی محل اتصالات صندلی اداری خود، از پیچ گوشتی برای سفت کردن آنها استفاده کنید.

برای سفت کردن یک بست، پیچ گوشتی را به سمت راست بچرخانید. از طرف دیگر، می‌توانید با چرخاندن آن به سمت چپ، بست را شل کنید. یک راه آسان برای به خاطر سپردن جهت چرخاندن یک بست، “راست – سفت، چپ – شل” است.

سیلندر گاز را تعویض کنید

آیا صندلی اداری شما بلافاصله پس از بلند کردن آن بر روی زمین فرو می‌رود؟ اگر این اتفاق می‌افتد، ممکن است نیاز به تعویض سیلندر گاز داشته باشید. صندلی‌های اداری با ارتفاع قابل تنظیم معمولاً دارای یک سیلندر گاز هستند که وظیفه ایجاد بالابر پنوماتیک را بر عهده دارد. درون این سیلندر گاز، نیتروژن تحت فشار قرار دارد که می‌تواند صندلی اداری را در ارتفاعی بلند نگه دارد.

اگر سیلندر گاز روی صندلی اداری شما نشتی دارد یا معیوب است، نمی‌توانید آن را بلند کنید. خبر خوب این است که می‌توانید به راحتی اکثر سیلندرهای گاز را تعویض کنید. فقط صندلی اداری خود را وارونه کنید، با استفاده از یک پیچ گوشتی سیلندر گاز فعلی را بردارید و آن را با یک سیلندر گاز جدید با همان اندازه و نوع جایگزین کنید. پس از نصب، سعی کنید صندلی اداری خود را بالا بیاورید تا ببینید که آیا سیلندر گاز جدید کار می‌کند یا خیر.

صندلی اداری را دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید

توصیه می‌شود که صندلی اداری خود را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. اشعه ماوراء بنفش (UV) آفتاب می‌تواند برخی از پارچه‌ها و مواد، از جمله آنهایی که در ساخت صندلی‌های اداری استفاده می‌شود، را تخریب کند. این اتفاق به طور قطعی همیشه رخ نمی‌دهد، اما اگر صندلی اداری برای مدت طولانی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد، ممکن است رنگ آن کمرنگ و خشک شود.

5 روش موثر برای نگهداری صندلی اداری

برای حفاظت از صندلی اداری خود در برابر آسیب‌های ناشی از نور آفتاب، لازم نیست در یک اتاق تاریک کار کنید. به جای آن، صندلی اداری خود را در مکانی قرار دهید که در طول روز بیشتر سایه دارد. همچنین می‌توانید پرده‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که تا حدی بسته شوند، به این ترتیب میزان نور آفتاب که صندلی اداری شما در معرض آن قرار می‌گیرد را محدود کنید. با انجام این اقدامات احتیاطی ساده، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که صندلی اداری شما به دلیل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب پژمرده یا خشک نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *