چیدمان و دکوراسیون

فرق مبل و کاناپه در دکوراسیون داخلی

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که تفاوتی برای مبل و کاناپه در گفتار قائل نشده و برای هر دو از عبارت مبل استفاده کنید. واقعیت این است که این دو هرچند کم اما با یکدیگر در تفاوت هستند. البته این تفاوت کمی پیچیده است که تمامی افراد از آن اطلاع نداشته و آن را درک نمی‌کنند. بسیاری از افراد برای نشیمن‌های رسمی خود مبل‌ها را به کاناپه ترجیح داده و از کاناپه‌ها برای فضاهای استراحت خود استفاده می‌کنند. سوال این است که آیا ظاهر مبل و کاناپه با یکدیگر تفاوت دارد؟ یا آیا باید بگویید که روی کاناپه نشسته‌اید؟

اگر پاسخ این سوالات را بدانید برای انتخاب و خرید کاناپه یا مبل خود بهتر عمل خواهید کرد. در واقع تفاوت‌های ظریفی که بین این دو وجود دارد، می‌تواند دکوراسیون شما را به کلی تغییر دهد. بیایید با یکدیگر نگاهی به مفهوم هر دو انداخته تا تفاوت‌ها را بهتر درک کنیم.

منظور از مبل چیست؟

اصطلاح مبل به 2 هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردد و از یک اصطلاح عربی به معنی تخته چوبی پوشیده شده از کوسن و پتو، گرفته شده است. در آن زمان که مبل یک کالای لوکس محسوب می‌شد و اشرافی بود، رومی‌ها از آن‌ها بیشتر استفاده کرده و با گذشت زمان و شکل‌گیری انقلاب صنعتی و همچنین بروز شدن صنعت، طراحان به فکر راهی برای تغییر مبل‌های قدیمی افتادند. در این شیوه‌ی جدید، به طراحی‌های تزئینی و همچنین مقرون به صرفه بودن مبل‌ها بیشتر توجه شده است. مبل‌های امروزی از پارچه‌های راحت و همچنین منسوجات ارزان قیمت تهیه می‌شود.

امروزه تولید کنندگان روش‌های جدیدی را برای بهبود طراحی‌ها استفاده از پارچه‌های اضافی، استفاده از چرم و فوم‌های پیشرفته و… مورد توجه قرار داده‌اند.

منظور از کاناپه چیست؟

کلمه‌ی کاناپه یا Couch از یک واژه‌ی فرانسوی به معنی دراز کشیدن گرفته شده است که گذشته‌ی کاناپه نیز مانند مبل می‌باشد. کاناپه در واقع چیزی است که می‌توانید روی آن بنشینید یا اجازه دهید کودکان روی آن بازی کنند. در واقع کاناپه‌ها یک مبلمان بزرگ و کرکی هستند که در اتاق‌های تلویزیون یا فضاهایی که افراد در آن‌ها استراحت می‌کنند، دیده می‌شود و به ندرت در صنعت طراحی داخلی از آن‌ها استفاده می‌شود. البته سال‌های اخیر توجه به کاناپه‌ها بیشتر شده و در دنیا محبوب‌تر شده‌اند.

بیشتر بخوانید: راهنما خرید بهترین صندلی کارمندی همراه با معرفی 5 تا از برترین ها

تفاوت میان مبل و کاناپه

تفاوت میان کاناپه و مبل به عملکرد آن‌ها برمی‌گردد. شما می‌توانید از مبل‌ها در فضاهای رسمی و همچنین فضاهایی که میزبان هستید، استفاده کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های مبل‌ها این است که معمولا تعداد کمتری می‌توانند همزمان روی آن بنشینند و اینکه احتمالا شما هر روز از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. اما کاناپه‌ها کاملا در کاربرد متفاوت هستند. اغلب از آن‌ها برای خوابیدن، تماشای تلویزیون و گذراندن وقت با اعضای خانواده و دوستان استفاده می‌شود. کاناپه‌ها در اندازه‌ها و سبک‌های متفاوتی وجود دارند و برای بیش از 4 نفر جای دارند. اینکه شما از کلمه‌ی مبل و کاناپه به درستی استفاده کنید، چندان اهمیتی ندارد و طراحان داخلی توصیه می‌کنند که در این زمینه نگرانی و وسواس نداشته باشید. تفاوت‌های جزئی میان این دو وجود دارد، اما هدف در هر دو مشترک است.

کدام یک را باید انتخاب کنیم؟

مانند بیشتر مبلمان‌ها و دیگر تزیینات، همه چیز به دلخواه و سلیقه‌ی شما بستگی دارد. قبل از انتخاب و خریداری در اولین گام مشخص کنید که از مبل یا کاناپه چه انتظاراتی دارید و محصول شما از نظر سبک و کاربردی باید چگونه باشد و سپس با توجه به این موارد، برای خرید اقدام کنید. اگر مکانی برای نشستن و برگزاری مراسمات و مهمانی‌های خود می‌خواهید، باید از مبل استفاده کنید و چنانچه به دنبال مکانی فوق‌العاده راحت برای سرگرمی‌هایی مانند تماشای تلویزیون هستید، کاناپه‌ها بهترین انتخاب برای شما هستند. اگر در منزل حیوان خانگی دارید، هنگام خرید باید به آن‌ها نیز توجه داشته باشید.

معمولا حیوانات به مبل‌ها علاقه‌ی بیشتری دارند، زیرا از دسته‌های آن‌ها به عنوان بالش می‌توانند استفاده کنند.

کدام یک برای دکوراسیون داخلی مناسب است؟

هیچ رفرنس کلی صحیح یا غلطی برای دکوراسیون و چیدمان داخلی شما وجود ندارد. طراحی داخلی یک فضا بیشتر یک هنر است تا یک علم و اگر مبل را به کاناپه یا برعکس، ترجیح می‌دهید، این کاملا به نظر شما بستگی دارد. با این حال اگر دوست دارید که چیدمان کاملا حرفه‌ای داشته باشید، باید بدانید که زندگی و فضای منزل شما به یک مبل نیاز دارد، اما بدین معنا نیست که به کاناپه نیاز نداشته باشید. بلکه برای مواقع استراحت به آن‌ها نیز نیاز دارید. بنابراین اگر از فضا و بودجه‌ی کافی برخوردار هستید، می‌توانید از هر دو مدل برای خود تهیه کرده و آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید.

بیشتر بخوانید: بررسی و معرفی بهترین صندلی اداری به انضمام 10 مدل برتر بازار

اما اگر در فضا یا بودجه دارای محدودیت هستید، بهتر است با توجه به کاربردها و همچنین مهمانان خود مدل مناسب را انتخاب کنید.

مزایا و معایب مبل و کاناپه

اگر هنوز در انتخاب تردید دارید، با نگاه کردن و مقایسه مزیت‌ها و معایب هرکدام می‌توانید تصمیم بهتری بگیرید. بنابراین بهتر است که این موارد را مورد بررسی قرار دهید.

مزایا کاناپه

 • از حداقل فضای شما استفاده کرده و آن را تبدیل به حداکثر می‌کند.
 • افراد بیش از 5 یا حتی 7 نفر می‌توانند به راحتی روی بنشینند.
 • در گوشه‌هایی از نشیمن یا هر مکان دیگری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • فضای اضافی را برای استفاده از دیگر لوازم در اختیار شما قرار می‌دهند.
 • برای خانواده‌های پر جمعیت به ویژه برای زمان‌هایی که کنار یکدیگر هستند، بسیار مناسب است.
 • نمایی کاملا جمع‌وجور و مرتب را به منزل شما می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: بهترین چیدمان اتاق کنفرانس با ارزان ترین وسایل

معایب کاناپه

 • برای هر سبک و هر فضایی مناسب نیست و در صورتی که قصد تعویض منزل را داشته باشید، کاناپه‌ها می‌توانند مشکل‌ساز شوند.
 • با توجه به اینکه اندازه‌ی نسبتا بزرگی دارند ممکن است هنگام ورود به منزل خصوصا برای مواقعی که منزل شما درب کوچکی دارد، مناسب نباشد.
 • حرکت دادن آن‌ها کمی سخت بوده و حتی ممکن است جلوی درب یا پنجره‌ی فضای شما را بگیرند.
 • برای زمان‌هایی که نیاز به تغییر دکوراسیون دارید، سازگاری آن‌ها کمی سخت است.

مزایا مبل

 • با اشکال مختلفی از ساختمان‌سازی و نشیمن شما سازگار است و انتخابی کاملا کاربردی است.
 • حرکت دادن آن بسیار آسان است.
 • تنها به نشیمن شما محدود نشده و می‌توانید آن‌ها را در هر اتاق، راهرو یا حتی محل کار خود نیز قرار دهید.
 • هزینه‌ی کمتری داشته و برای هر بودجه‌ای مدلی مناسب از مبل وجود دارد.

بیشتر بخوانید: تزیین بالکن با 10 راه ساده و ارزان قیمت

معایب مبل

 • برای افراد کمتری کنار یکدیگر جای داشته و مناسب است.
 • کمی رسمی بوده و برای مواقع استراحت مناسب نیستند.

به طور خلاصه بهتر است بدانید که فضا بزرگترین عامل در انتخاب شما است. لذا در ابتدا فضای خود را مشخص کنید، دیگر لوازم دکوراسیون را انتخاب کرده و با توجه به آن‌ها برای خرید مبل یا کاناپه اقدام کنید. توجه داشته باشید که نباید فضای خود را به طور کامل با مبل یا کاناپه بپوشانید، بلکه باید مقداری از آن را برای رفت و آمد خصوصا در مکان‌های پر تردد در نظر بگیرید. بعد از مشخص کردن فضا، کاربردی که برای آن قصد خرید کاناپه و مبل دارید را تعیین کنید. اینکه چه تعداد افراد و برای چه کاری از آن‌ها استفاده می‌کنند در تصمیم‌گیری که کدام مناسب است تاثیر خواهد داشت. در آخر باید ببینید که چه میزان برای خرید خود می‌توانید هزینه کنید. واقعیت این است که بودجه یک عامل محدود کننده است و ممکن است انتخاب شما را تغییر دهد. این تفاوت کوچک موجود میان مبل و کاناپه کاملا کاربرد آن را تغییر داده و بهتر است از هر کدام در جایگاه درست آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *